Ελλάδα- Κροατία: Οι Υγροί Ληστές έφυγαν με άδεια χέρια

(0 ψήφοι)
Στην πρώτη ταινία «Μόνος στο Σπίτι» ο Χάρι και ο Μάρβιν, οι Υγροί Ληστές όπως αυτοαποκαλούνταν, επιχ

Στην πρώτη ταινία «Μόνος στο Σπίτι» ο Χάρι και ο Μάρβιν, οι Υγροί Ληστές όπως αυτοαποκαλούνταν, επιχειρούσαν να μπουν στο σπίτι της οικογένειας Μακαλιστερ και να το ξαφρίσουν, μην γνωρίζοντας όμως ότι ο μικρός Κέβιν (Μακάλει Κάλκιν)μ είχε ξεμείνει εκεί, μόνος και δυστυχώς για εκείνους, πολυμήχανος! Η Εθνική μας μετρούσε απανωτές ήττες από την Κροατία και λίγοι πίστευαν ότι μπορούσε να σταθεί στο ύψος της στην αναμέτρηση της τέταρτης αγωνιστικής του Μουντομπάσκετ. Καταφέραμε όμως, σαν τον Κεβιν Μακαλιστερ, να στήσουμε τις δικές μας «παγίδες» όπως ο Μπουρούσης, ο Παπανικολάου και ο Αντετοκούμπο και να μπλοκάρουμε τον Τόμιτς, τον Μπογκτάνοβιτς και όλα τα επιθετικά όπλα των Κροατών.

Ας θυμηθούμε τι συνέβη στο παιχνίδι:

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι Κροάτες έψαχναν τον πανύψηλο σέντερ Άντε Τόμιτς, με τον Γιάννη Μπουρούση και στην συνέχεια τον Ιαν Βουγιούκα να έχουν αναλάβει τον με κάθε τρόπο εγκλωβισμό του. Επιθετικά, ο Πρίντεζης ανέλαβε να παίζει γιο-γιο τους δυσκίνητους ψηλούς της Κροατίας, ενώ ο Καλάθης και ο Ζήσης προσπαθούσαν να βρίσκουν τον Μπουρούση. Με τρίποντες ανάσες από τους Μπογκντάνοβιτς και Σιμόν οι Κροάτες κατάφεραν να μείνουν μέσα στο παιχνίδι κρατώντας το σκορ της πρώτης περιόδου στο 16-14. Στην δεύτερη περίοδο οι διεθνείς μας ενεργοποίησαν το γνωστό πλέον «προκαλώ ζαλάδες στον αντίπαλο» passing game τους και με διαδοχικά εύστοχα σουτ και ένα σερί 11-0 έφτασαν το σκορ στο 32-19, με το σκορ ημιχρόνου να φτάνει το 36-23.

Με το επόμενο δεκάλεπτο, οι Κροάτες ξεκίνησαν να συνειδητοποιούν πως δεν θα μας κλείσουν το σπίτι σαν τις άλλες φορές, γιατί αυτή την φορά υπάρχει στην θέση του προπονητή ο δαιμόνιος Φώτης Κατσικάρης. Ο Φώτης έριχνε στην μάχη τα όπλα μαζικής καταστροφής Παπανικολάου –Αντετοκούμπο- Σλούκα , που έδωσαν ενέργεια και εύκολους πόντους και με το σκορ να γίνεται γρήγορα 42-25 . Από τους Κροάτες, ο Μπογκτάνοβιτς ήταν εκείνος που το πήρε πιο προσωπικά και με τρίποντα έφερε το σκορ στο τέλος της τρίτης περιόδου στο 51-39.

Στην τελευταία περίοδο, οι Μπορούσης, Καιμακόγλου και Βουγιούκας είχαν κάνεις τους ψηλούς της Κροάτιας πιο άστοχους και χαζούς από τον Χάρι Μάρβιν. Ο Ντάριο Σάριτς και ο Ροκο Λένι Ούκιτς κλήθηκαν να βγάλουν τα κάστανα από την φωτιά, φέρνοντας με περιφερειακά σουτ, το σκορ στο 64-56 και τον μικρό Κέβιν σε πιθανό κίνδυνο. Αρκούσε μια τελευταία έφοδος, ένα σεμιναριακού επιπέδου τόσο για την ομαδικότητα όσο και για την ευστοχία των Ελλήνων παικτών, για να φέρει το σκορ στο τελικό 76-65. Το σπίτι του Κέβιν ΜακΑλιστερ έμεινε ανέπαφο και ο μικρός υπερασπιστής του αποδείχθηκε πανέξυπνος και έτοιμος για πολύ μεγάλα πράγματα…Merry Christmas Κροάτες

Τελευταία τροποποίηση στιςΤετάρτη, 03 Σεπτέμβριος 2014 19:00

Περισσότερα σε αυτή την κατηγορία: « Austin Cesear travels to the West Side CU ONSTAGE - Reworks Edition »